Costa Concordia, Giglio, Italy, GEOTECHNICAL SYSTEMS

Know-how společnosti Annahütte pro záchranu Costa Concordia

TISKOVÁ ZPRÁVA 
Hammerau, září 2013

Vztyčením „Costa Concordia“ ve dnech 16. a 17. září byl úspěšně uzavřen obzvláště citlivý úsek záchrany lodě. Své uplatnění přitom nalezlo i know-how z Hammerau: Geotechničtí specialisté ocelárny Annahütte vyvinuli speciální řešení pro tuto technicky nejvýše náročnou operaci. Celkem se postarali o 57 tun specielně zhotovené Annahütte závitové oceli včetně 140 předpjatých horninových kotev, které zajistily bezpečnost a stabilitu tohoto pozoruhodného zvedacího manévru před jeho započetím i v jeho průběhu.

Podíl ve dvou fázích projektu

HAMMERAU/GIGLIO. „Costa Concordia“ byla úspěšně vztyčena, oznámili s velkou radostí v ranních hodinách dne 17. září lidé zodpovědní za projekt. Po devatenáctihodinové, technicky velmi náročné operaci byla výletní loď, která v lednu 2012  havarovala u toskánského pobřeží vztyčena téměř do vodorovné polohy.
Malý podíl na tomto úspěchu měla i ocelárna Annahütte. Jako renomovaný dodavatel systémů v oboru geotechniky mohla společnost pomoci ve dvou fázích projektu záchrany lodě. Nejprve bylo nutné stabilizovat polohu lodi až do začátku jejího zvedání. Přitom nalezly uplatnění, vedle dalších opatření, specielně zhotovené SAS-horninové kotvy, zakotvené do půdy pod hladinou vody. Při samotném vztyčování lodi bylo nutné zvládnout enormní tahové a průhybové síly. Havarovaná obří výletní loď musela být otočena celkem o 65°. Milimetr po milimetru byl kolos záchranářským týmem pomocí velmi pevných lan a plováků posunován do správné polohy.Tahové síly, vznikající při procesu zvedání v ocelových drátech a průhybové síly, působící na betonové základové bloky, byly spolehlivě přeneseny našimi 140 aktivně předpjatými SAS kotvami z SAS 670/800 závitové oceli do okolních pozemků. Každá z těchto kotev mezi vrakem a břehem byla pomocí hydraulického lisu předpjata až na 175 tun tak, aby během procesu vztyčování působila proti vznikajícím silám. Každé jednotlivé kotvě odpovídá zatížení jako od 135 osobních aut kompaktní třídy, tolik Dipl.-Ing. Kay Löffler z oddělení výzkumu a vývoje závitových ocelových systémů.

Úzká spolupráce

Společný projekt byl vytvářen v úzké spolupráci mezi zákazníkem Trevi S.pA a oddělením výzkumu a vývoje společnosti Annahütte. Také během instalace kotev byli pracovníci Annahütte italské dceřiné společnosti SASITA, ať už na místě, nebo v závodě Hammerau, vždy plně k dispozici k technickým otázkám a neodkladným řešením.
Tak mohl být projekt realizován v rekordním čase. Od prvotní projektové specifikace až po dodávku zvláštním postupem předmontovaných kotev neuplynuly ani dva měsíce. Dodali jsme zákazníkovi řešení připravené k zabudování, takže nemusel ztrácet čas s jejich smontováním na stísněném prostoru staveniště, tolik Löffler.

Costa Concordia

Při nehodě 290 m dlouhé výletní lodi Costa Concordia v lednu 2012 přišlo o život 32 osob. Na palubě bylo více než 4000 osob. Po svém vztyčení byla Costa Concordia se svými 14 palubami fixována na platformu ukotvenou k mořskému dnu. Na jaře 2014, po skončení zimních bouří, bude loď odtažena na jiné místo a tam následně zešrotována.

Kontakt k získání detailních informací

Otázky k detailům projektu Vám rád zodpoví:
Dipl.-Ing. Kay Löffler ( výzkum a vývoj závitových ocelových systémů / odbyt Itálie R+D Threadbar Systems / Sales Manager Threadbar Systems – Italy
Tel.: +49 8654 487 405
Email: kay.loeffler@annahuette.com

Ocelárna Annahütte

Tyčová a závitová ocel z ocelárny Annaütte v Hammerau se osvědčila celosvětově ve strojírenském průmyslu, v automobilovém průmyslu, při výrobě nářadí, v agrární technice, při získávání energií a na stavbách inženýrských sítí. Ocelárna Annahütte byla založena před 475 lety jako obchod se železem, dnes patří ke světové špičce na trhu závitových ocelí a působí jako konsekventní inovátor  při vývoji nových kvalit oceli a systémů požití. Se svými téměř 500 zaměstnanci je společnost nejvýznamnějším zaměstnavatelem a hospodářským prvkem v regionu. Ocelárna Annahütte je součástí koncernu Max Aicher se sídlem ve Freilassingu.

Bližší informace obdržíte:

Stahlwerk Annahütte
Max Aicher GmbH +  Co. KG
Dipl.-BW (FH) Yvonne Oertl
Marketing
Werk 3+4
83404 Hammerau
tel.: +49 (0)8654 487 467
fax. +49 (0)8654 487 77 467
yvonne.oertl@annahuette.com

Novinky - výpis všech